تصویر ثابت

امام زمان (عج) و قرآن... - 2فانوس
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

2فانوس

2 فانوسے که چراغ راه زندگے هستند....

امام زمان (عج) و قرآن...

«بسم رب المهدی»

آیا در قرآن کریم سخنی از امام زمان به میان آمده است؟

بله؛ در آیات زیادی از قبیل«180 سوره اعراف، 5 سوره قصص، 200 سوره آل عمران، 45حج، ...» 

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که قرآن مجمل و کلی نازل شده؛ و مبین حقیقی آن، که پیامبر و اهل بیت ایشان هستند، می‌بایست حقیقت آن را برای مردم بیان کند. خداوند می‌فرماید همچنانکه قرآن را نازل فرموده، تبیین آن نیز بر عهده‌ی خودش است: "ثُمَّ إِنَّ عَلَیْنَا بَیَانَهُ"قیامه 19  از سوی دیگر می‌فرماید:

"وَأَنزَلْنَا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إِلَیْهِمْ" نحل44

یعنی: و ما این ذکر را به سوی تو نازل کردیم برای اینکه تو (ای پیامبر) برای مردمان آنچه را به سویشان نازل شده، تبیین کنی.

بر اساس این آیه‌ی شریفه، مبیِّن قرآن، از سوی خداوند حکیم، رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم معرفی شده است. خداوند در این آیه می‌فرماید یکی از غایت‌های حکیمانه‌ی نزول قرآن، تعلیم و تبیین (بیان و شفاف سازی) آیات قرآن توسط رسول خدا برای مردم است. در واقع بنا به فرموده‌ی خداوند، آیات قرآن، به تنهایی واضح نیستند (نیاز به تبیین دارند) و مبیِّن مورد تایید خداوند نیز شخص رسول خداست. 

واقعیت این است که: اگر کسی از پیامبر درباره‌ی آیه‌ای سوال می‌کرد، ایشان بسته به میزان فهم و درک آن فرد، پاسخش را می‌داد و درباره‌ی آن سوال خاص تبیین می‌فرمود. اما چه بسیار سوالات و ابهاماتی که توسط مردمِ آن عصر پرسیده نشد و عمرِ رسول خدا هم برای تبیین و توضیح تمامی قرآن کفایت نکرد. 

پس رسول اکرم، به امر خدای حکیم، صاحب علم قرآن و مبیِّنِ پس از خویش را به مردم معرفی نمود.

همانطور که ایشان گفته‌اند نماز به چه صورتی خوانده می‌شود؛ چند رکعت باید خوانده شود یا حج چگونه انجام شود و ... . چون این مسائل در قرآن به صورت مجمل بیان شده است.

به طور مثال این بزرگواران در بیان حقیقت آیه 45 سوره حج« فَکَأَیِّن مِّن قَرْیَةٍ أَهْلَکْنَاهَا وَ هِىَ ظَالِمَةٌ فَهِىَ خَاوِیَةٌ عَلىَ‏ عُرُوشِهَا وَ بِئرٍْ مُّعَطَّلَةٍ وَ قَصْرٍ مَّشِید» فرموده‌اند: "بئر معطله" یعنی چاه آبی که بی استفاده رها شده است که مصداق این آیه حضرت ولیعصر عجل الله تعالی فرجه شریف در دوران غیبت است.

و نیز حضرت محمد صلّی الله علیه و آله در تبیین و تفسیر آیه:« قُلْ أَ رَأَیْتُمْ إِنْ أَصْبَحَ ماؤُکُمْ غَوْراً فَمَنْ یَأْتِیکُمْ بِماءٍ مَعِین»، «ماء معین» که به معنای آب گوارا هست را وجود مبارک حضرت مهدی دانسته‌اند و این آیه را اشاره به غیبت ایشان دانسته‌اند.


باز هم چشمان گریانش به انتظار ماست...


+ نوشته شده در یکشنبه 23 تیر 1392 ساعت 01:06 توسط میم.ر | بخش نظرات: 0 فانوس روشن